OSINT

Open-Source Intelligence

 

 

 

 

آینده را شروع کن!

 

فن‌آورد تنها یک رقابت نیست! فن‌آورد یک اعتقاد است، اعتقاد به اینکه وقت آن شده ‌است که استعداد و تخصص افراد، آینده را رقم بزند نه مدرک و نمره آنان. فن‌آورد با روشی نوین و منحصر به فرد، مهارت‌های تخصصی و استعداد افراد را در رقابتی جذاب و چالش برانگیز محک زده و بهترین‌ها را شناسایی و حمایت می‌نماید. اهدای جوایز مجموعاً بالغ بر ۵۰۰ میلیون تومان، اعطای گواهی مهارت معتبر، معرفی به شرکت‌های پیشرو در زمینه‌های دانش‌بنیان، کمک به تجاری‌سازی ایده‌های برتر و شناسایی حوزه‌های فعال صنعت و بازار کار، تنها بخشی از مزیت‌های حضور در رقابت فن‌آورد است. مرحله اول این رقابت‌ها، از اسفندماه سال ۹۶ تا اردیبهشت‌ماه سال ۹۷ به صورت اینترنتی و مرحله نهایی آن، خردادماه سال ۹۷ در صدا و سیما به صورت حضوری (تلویزیونی) برگزار می‌گردد. فن‌آورد توانایی‌های واقعی شما را به چالش کشیده و شما را به بهترین‌ها متصل می‌کند!

اوسینت (OSInt) شامل مجموعه‌ای از مهارت‌هاست که امکان دسترسی هوشمندانه به اطلاعات قابل دسترس در وب برای پاسخ به یک سوال کاملا روشن را فراهم می‌کند و پس از آن این اطلاعات را برای پردازش و تحلیل در اختیار متخصصان قرار می‌دهد. در اوسینت، فرض بر این است که غالب اطلاعات مدنظر در وب یا سایر منابع عمومی به اشتراک گذاشته شده‌اند. حال از طریق سازمان‌ها یا مردم عادی در سایت‌های رسمی‌شان یا در شبکه‌های اجتماعی، از طریق هکرها در منابعی مثل ویکی‌لیکس و یا به هر روش دیگری و در هرجای دیگری. پس از یافتن اطلاعات، زمان تحلیل فرا می‌رسد. به هنگام تحلیل، از هر داده‌ای می‌توان استفاده کرد. خواه این داده‌ یک بند باشد از یک متن هزار صفحه‌ای ، یا خالی باشد روی چانه‌ی یک نفر در یک عکس دسته جمعی، یا حتی سرفه‌ای در یک سخنرانی که صدای ضبط شده‌اش موجود است. تمام این اطلاعات در اوسینت مورد استفاده‌اند. هنر متخصص اوسینت، یافتن ارتباط منطقی میان این حقایق و کشف پاسخ سوال از دل آن‌هاست.

 

 

 

 

حیطه های OSInt

 

همانطور که توضیح داده شد، اوسینت استفاده‌ی هوشمندانه از اطلاعاتی است که در دسترس همه است؛ فقط یک اوسینتکار حرفه‌ای می‌داند چطور و در چه جاهایی به این اطلاعات دسترسی پیدا کند و چطور اطلاعات مختلف را در کنار هم بنشاند تا بتواند به سوالاتی که مدنظر است پاسخ بدهد. با این قابلیت، به سوالات مختلفی می‌توان پاسخ داد که از جمله‌ی مهمترین آنها عبارت اند از:

1. تحلیل شخصیت؛ یعنی تحلیل همه‌جانبه‌ی یک فرد با یک هدف مشخص. ممکن است به هر علتی لازم باشد اطلاعاتی از یک نفر در اختیار کسی باشد که بتواند بر اساس آن، تصمیم بگیرد و یا با او وارد مذاکره یا معامله شود و یا هر چیز دیگری. از آنجا که در مورد افراد، اطلاعاتی در جاهای مختلفی از وب ذخیره می‌شود، می‌توان به شیوه‌های مختلفی آنها را گرد هم آورد و یک گزارش تحلیل شخصیت، از افراد ارائه داد تا در جهت رسیدن به هدف، کمک کند.

2. افکارسنجی اجتماعی با استفاده از منابع عمومی: گاهی اوقات لازم است ذهنیت یک جامعه نسبت به یک موضوع سنجیده شود. از آنجا که درصد قابل توجهی از مردم هر جامعه‌ای در فضاهای مجازی و شبکه های اجتماعی فعال هستند، می توان با جمع آوری این اطلاعات و یا فیلتر کردن آنها به شیوه های مختلف، تخمینی از افکار عمومی جامعه نسبت به یک موضوع خاص به دست آورد.

3. سنجش صحت محتوا یا گزارش موجود؛ گاهی اوقات محتواهایی که تحت عنوان خبر یا تحلیل در اختیار ما قرار می‌گیرد، صحت کافی را ندارند؛ به روش های مختلفی می توان، تصاویر، ویدئوها و متنهای خبری را بررسی کرده و صحت یا عدم صحت ادعای مطرح شده را با کنار هم قرار دادن اطلاعات مختلف و یا استناد به مراجع معتبر، بررسی کرد.

4. کارآگاهی در وب؛ گاهی اوقات نیز لازم است یک اطلاعات خاصی با توجه به سرنخهای موجود در وب ردگیری شود تا یک سوال خاص جواب داده شود. مثلا ممکن است یک محتوای خاصی در وب منتشر شده باشد و لازم باشد تا اولین اکانتی که آن محتوا را منتشر کرده است، مشخص شود؛ و سوالاتی از این دست که ساختار مشخصی ندارند و بدیهی است که پاسخ دادن به آنها نیز از ساختار خاصی پیروی نمی کند و شدیداً وابسته به شم کارآگاهی اوسینتکار و هوش بالای او در ردگیری اطلاعات مختلف است.

5. جمع آوری داده؛ گاهی نیز ممکن است یک لیست خاصی برای یک کار مدنظر باشد؛ مثلاً ممکن است برای یک کار، لیستی از ایرانیان ساکن یک کشور خاص مدنظر باشد؛ و یا لیستی از ایمیل فارغ التحصیلان یک رشته خاص در یک کشور! این کار نیز گاهی ممکن است با یک دستور سرچ حرفه ای به دست بیاید و گاهی ممکن است لازم باشد لیست های مختلفی با یکدیگر تجمیع شود تا پاسخ مدنظر حاصل شود. به هر حال، این نیز از جمله کارهایی است که از اوسینتکاران انتظار می رود.

 

 

 

 

شیوه اجرای رقابت

 

مجموعه رقابت‌های تخصصی فن‌آورد در رشته OSINTدر ‏دو مرحله و در سطح ملی برگزار می‌شود. شرکت کنندگان در مسابقه می‌بایست پس از ‏ثبت نام و دریافت "کد ثبت نام" و پس از اطلاع‌رسانی شروع مسابقه از راه ایمیل و پیامک وارد پنل ‏کاربری خود در سامانه مسابقه شوند و با مشاهده صورت مساله، پاسخ‌های خود را در آن بارگذاری نمایند. پس از داوری پاسخ‌های مرحله غیرحضوری، نفرات برگزیده اعلام و به مرحله حضوری دعوت خواهند شد تا آثار تکمیلی خود را ارائه نمایند.

 

 

 

 

چگونگی

 

۱. مرحله اول: ثبت نام از طریق دکمه "ثبت نام در مسابقه"

ثبت نام بدون محدودیت سنی و برای همگان آزاد است.

شرکت‌کنندگان می‌توانند به صورت انفرادي یا تیمی در اين مسابقه شرکت نمايند.

۲. مرحله دوم: ورود به پرتال مسابقه و پاسخگویی به صورت مساله

پاسخ سوالات بايد تا موعد مقرر در پرتال مسابقه آپلود شوند.

امتیازات کسب شده تا انتهای مسابقه به هیچ عنوان قطعی نبوده و در صورت مشاهده مواردی از نقض قانون، امتیاز فرد خاطی تغییر خواهد کرد.

۳. مرحله سوم: داوری و دعوت از برگزیدگان جهت حضور در مسابقه

فهرست اسامي شرکت کنندگاني که به مسابقه نهايي راه پيدا کردند از دو طريق بلاگ و کانال فن‌آورد در اوایل اردیبهشت سال ۹۷منتشر خواهد شد.

۴. مرحله چهارم: ثبت نام در مسابقه حضوری توسط برگزیدگان

۵. مرحله نهایی: حضور برگزیدگان در مسابقه حضوری

 

جوایز رشته جستجوی هوشمند (OSInt)

۱. جایزه نفر اول:

۴ میلیون تومان + گواهی معتبر مهارتی بورسیه شغلی بورسیه آموزشی + تندیس فن‌آورد + اعطای رتبه ملی

۲. جایزه نفر دوم:

۳ میلیون تومان + گواهی معتبر مهارتی بورسیه شغلی بورسیه آموزشی + تندیس فن‌آورد + اعطای رتبه ملی

۳. جایزه نفر سوم:

۲ میلیون تومان + گواهی معتبر مهارتی بورسیه شغلی بورسیه آموزشی + تندیس فن‌آورد + اعطای رتبه ملی

۴. جایزه نفر چهارم:

۱ میلیون تومان + گواهی معتبر مهارتی بورسیه شغلی بورسیه آموزشی + تندیس فن‌آورد + اعطای رتبه ملی

۵. جایزه نفر پنجم:

۱ میلیون تومان + گواهی معتبر مهارتی بورسیه شغلی بورسیه آموزشی + تندیس فن‌آورد + اعطای رتبه ملی

۶. جایزه نفر ششم:

۱ میلیون تومان + گواهی معتبر مهارتی بورسیه شغلی بورسیه آموزشی + تندیس فن‌آورد + اعطای رتبه ملی

 

help@Fanavard.com © 2018 FANAVARD.COM